Krajowy-
19 maja 2024 r. pierwszy w Tajlandii ośrodek badawczy, NIDA Poll, publicznie ujawnił wyniki ankiety przeprowadzonej w dniach 14–15 maja wśród 1,310 osób na temat propozycji zmiany klasyfikacji konopi indyjskich na nielegalny narkotyk.
Według NIDA dane zebrano od 1,310 osób w wieku powyżej 15 lat, reprezentujących różne kariery i dochody w całej Tajlandii. Badanie zostało przeprowadzone metodą wieloetapowego doboru próby, w formie wywiadów telefonicznych. Poinformowano, że wartość ufności wynosiła 97% aby wyniki były dokładne przez geodetów.
Jak wynika z badania opinii publicznej nt wobec konopie indyjskie jako narkotyk, 53.74% respondentów zgodziło się z tym, ale stwierdziło, że mają one również korzyści medyczne i ekonomiczne, 33.59% zgodziło się i stwierdziło, że konopie indyjskie nie przynoszą żadnych korzyści, 11.60% nie zgodziło się, a 1.07% nie było pewnych.
Jeśli chodzi o opinie społeczne na temat polityki rządu dotyczącej konopi indyjskich, 74.58% respondentów wskazało, że powinna ona służyć wyłącznie celom medycznym i terapeutycznym, 19.39% wskazało, że rząd nie powinien wdrażać żadnej polityki wspierającej konopie indyjskie lub produkty z konopi indyjskich, 10.53% uważa, że powinien wspierać legalne produkty z konopi indyjskich, przy czym 7.40% wskazało, że na zwiększenie dochodów ogółu społeczeństwa, 3.21% na wspieranie celów rekreacyjnych, a 0.99% nie było pewnych lub nie odpowiedział.
W kwestii przeklasyfikowania konopi indyjskich jako narkotyku zdecydowanie zgodziło się 60.38% respondentów15.27% raczej się zgodziło, 14.50% zdecydowanie się nie zgodziło, 8.93% raczej się nie zgodziło, a 0.92% nie było pewnych lub nie udzieliło odpowiedzi.
Jeśli chodzi o odszkodowania dla hodowców lub przedsiębiorstw zajmujących się konopiami indyjskimi w przypadku zmiany klasyfikacji konopi indyjskich na nielegalny narkotyk, 46.95% respondentów uważa, że rząd nie powinien nikomu wypłacać rekompensat, 35.03% uważało, że rząd powinien zrekompensować zarówno hodowcom konopi indyjskich, jak i przedsiębiorstwom, 10.08% stwierdziło, że rekompensatę powinni otrzymać tylko rolnicy, 2.06% stwierdziło, że rekompensatę powinni otrzymać tylko producenci konopi indyjskich, a 5.88% nie było pewnych lub nie udzieliło odpowiedzi.
Wreszcie Jeśli chodzi o ich doświadczenia z konopiami indyjskimi, 68.93% respondentów stwierdziło, że nie ma żadnego doświadczenia z konopiami indyjskimi, a 31.07% miało pewne doświadczenie.
Wśród osób mających doświadczenie z konopiami indyjskimi (407 respondentów) 52.58% używało ich w żywności lub napojach, 34.64% paliło lub spożywało je, 22.36% używało ich do celów medycznych, 15.97% uprawiało konopie indyjskie, a 0.98% miało doświadczenie w uprawach komercyjnych przetwarzanie i handel produktami z konopi indyjskich.
Ankieta ta jest następstwem rosnącej debaty między rządem Tajlandii a grupami zwolenników konopi indyjskich w związku z propozycją zmiany klasyfikacji konopi indyjskich jako nielegalnego narkotyku, o czym obszernie informowaliśmy, np. tutaj.
Grupy prokonopne protestowali już przeciwko tej propozycji i wysyłali rządowi Tajlandii groźby prawne i oficjalne pisma, protestując przeciwko propozycji, która zasadniczo ponownie penalizowałaby konopie indyjskie w Tajlandii, z wyjątkiem zastosowań medycznych, zgodnie z surowymi przepisami rządowymi, co pozbawiłoby ludzi możliwości uprawy niewielkich ilości w domu i mogłoby narazić ludzi na wysokie grzywny lub wysokie kary więzienia nawet w przypadku niewielkich kwot marihuany.
Trwająca debata na temat tego, co zrobić z konopiami indyjskimi w Tajlandii, w której obie strony mają zupełnie odmienne poglądy, trwa już dwa lata od czasu dekryminalizacji konopi indyjskich, ale opozycja walczyła o finalizację przepisów regulujących tę branżę, pozostawiając ją w szarej strefie prawnej do tej daty.