Phuket -
Uczeń szkoły średniej w Katu został pochwalony w całym kraju za to, że pośpieszył, aby uratować życie zagranicznemu turyście, który stracił przytomność na środku ulicy.
Do zdarzenia doszło przed popularną herbaciarnią w Katu, gdzie turysta nagle zemdlał, uderzając głową o chodnik i doznając silnego krwawienia. Świadkowie byli zszokowani i obawiali się o jego bezpieczeństwo.
Wśród nich był Jojo Savel, pół-Tajskiego ucznia ze szkoły Katu Wittaya, który sprzedawał w pobliżu grillowane szaszłyki. Jojo bez wahania podbiegł do mężczyzny i natychmiast zaczął wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową, w której miał już wcześniej przeszkolenie medyczne dzięki szkole, czekając na przybycie służb ratunkowych.
Po kilku minutach uciskania klatki piersiowej turysta odzyskał przytomność i świadomość, ku uldze obserwatorów.
Wiadomość o szybkiej akcji Jojo szybko rozeszła się po mediach społecznościowych, gdzie internauci chwalili jego odwagę, opanowanie i bezinteresowność. Wielu okrzyknęło go wzorem do naśladowania dla tajskiej młodzieży, zauważając, że jego interwencja mogła zapobiec tragedii.




